شیشه دوجداره

شیشه دوجداره : یکی از اجزای جدایی ناپذیر سازه های امروزی پنجره های آن ها در ابعاد و اشکال مختلف می باشد که وظیفه هدایت نور و انرژی خورشید به اماکن داخلی و به فراخور آن امکان مشاهده اجرام خارجی برای ناظرین را فراهم می آورند .

طبیعیست که این پنجره ها که از نیمه راه پیدایش خود با آبگینه ، لعاب و موانع زجاجی مختلفی ترکیب و هم مسیر شده اند ، روز به روز ساختار منسجم و اصولی تری یافته و مرزهای مقاومت ، بازدهی ، صرفه اقتصادی و کیفیت را آنچنان درنوردیده اند که گاهی به جای سنگ و چوب و سیمان دیواره های یک بنا مورد استفاده قرار می گیرند .

 

چه عواملی زمینه ساز ساخت شیشه های دو جداره شدند ؟

در همین رابطه ، می توان شیشه دوجداره و سبک و سیاقی که علت و معلول پیدایش این پدیده بوده است را به عنوان یکی از نقاط عطف تاریخچه شیشه و پنجره های مورد نظر معرفی کنیم .

طراحان این محصولات که اولین ردپای آن ها در ایالات متحده و اواسط قرن نوزده میلادی دیده می شود ، با بررسی های دقیقی که روی ساختارهای شیشه ای قبلی داشتند ، دریافتند که حجم قابل توجهی از گرمای مطلوب در زمستان ، خنکای مطبوع داخلی خانه در تابستان و همچنین درصد قابل توجهی از آلودگی های سمعی و محیطی (گرد و غبار) بواسطه ساختار نچندان مقاوم شیشه ها به فراسوی آن منتقل شده و همین عامل علاوه بر بهم زدن آرامش ساکنین یک فضای سرپوشیده (به طور مشخص ساختمان های مسکونی یا اداری) مسبب تضییع انرژی و اسراف در آن هم می باشد .

نیاز به تأکید بیشتری نیست که برای انسان قرن حاضر – به ویژه در کلانشهر ها – موضوع انرژی و آلودگی های صوتی تا چه میزان اهمیت داشته و رسیدگی به آن به مثابه رسیدگی به آرامش آدمی ، حداقل در زمان استقرار وی در مکانی خاص می باشد .

شیشه های دوجداره چه ویژگی هایی دارند ؟

 

پنجره عایق یا دوجداره به عنوان یکی از مهمترین فرآورده های این سلسله تحقیقات محصولی بود که با داشتن ویژگی هایی منحصر بفرد تفاوت چشمگیر و قابل توجهی با نمونه های سنتی خود داشت .

شیشه دوجداره
 

• استفاده از دو صفحه شیشه ای موازی به جای یک لایه
• افزایش ضخامت شیشه ها
• استفاده از شیشه های لمینت با مقاومت بالا
• زیبایی ، قابلیت طراحی اختصاصی و تنوع بالا در طرح و رنگ
• پر شدن فضای میانی دو لایه مذکور با گازهای کاهنده انتقال حرارت و
• استفاده از پیکر بندی مهندسی به منظور از بین بردن کوچکترین شکاف و روزنه های موجود روی چارچوب با لاستیک درزگیر EPDM

 

از جمله مهمترین تفاوت هایی بود که شیشه دوجداره با نسل های قبلی خود داشت .یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد پنجره های دوجداره به خصوص در نمونه های جدیدتر امکان باز و بسته شدن روی لولاهای مختلف و باز بودن دست کاربرد در طریقه استفاده از آن می باشد .

امکان نصب یراق آلات ، وجود لایه ای گالوانیزه روی سطح که عمر آن به ویژه در برابر خوردگی و سایش را زیاد می کند و کاهش شدت خسارات نور خورشید از دیگر مزایای استفاده از این سخت افزارهای پرکاربرد می باشد .

همانطور که اشاره شد جنس شیشه ها ، قطر هریک ، فاصله میانیشان ، حجم و جنس گازی که میان آن ها وجود دارد از جمله مهمترین عوامل مؤثر در بازدهی و قیمت این محصولات مانند قیمت شیشه لمینت می باشد .

نحوه محاسبه قیمت شیشه دوجداره

به عنوان مثال چنانچه شیشه دو جداره مورد نظر ترکیبی لمینتی با ضخامت 4.6 میلی متر بوده و گازی بی اثر را محبوس کرده باشد ، شدت صدا را به اندازه 36 دسی بل کاهش داده و سرو صدای یک محله شلوغ را به اندازه 50 درصد کاهش می دهد.

این در حالیست که در پنجره دوجداره با دو لایه لمینت و 12 میلی متر هوای خشک در میانه آن این عدد تا 45 دسی بل و کاهش 70 درصدی سرو و صدا نیز می رسد .

اگرچه این امر همیشه صادق نیست ، اما می توان در مواردی تعدیل هرچه بیشتر عوامل نامطلوب را عاملی بر افزایش هزینه ها دانست ؛ در نتیجه اینکه در این مثال نمونه دوم از مورد اولی هزینه بیشتری برای پیمانکار و طبعاً کارفرما در بر دارد .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *