شیشه سکوریت مات

شیشه سکوریت مات

شیشه سکوریت مات : رفتار اجسام مختلف در برابر نور در سه زیر شاخه کلی قرار می گیرد :
1. یا آن را همانند شیشه های معمولی یا آب از خود عبور داده و می توان از ورای آن ها منبع نور یا تصویر فراسویشان را دید که به این پدیده ها اجسام شفاف گفته می شود .

2. یا نور تابیده شده به خود را برگردانده یا جذب می کنند و به طور کلی می توان گفت که از یک سو آنطرفشان معلوم نیست که همانند آینه ، یک درخت و حتی بدن انسان به آن ها کدر گفته می شود و

3. یا درحالتی بینابینی ، تنها بخشی از نور را از خود عبور داده اما تصویر پشتشان به وضوح مشخص نیست که همانند شیشه سکوریت مات به این اجرام ، جسم نیمه شفاف گفته می شود .

شیشه های نیمه شفاف

با عنایت به توضیحات فوق ، زمانی که با جسمی سرو کار داشته باشیم که نور و تصویر مبهمی را به فراخور آن از خود عبور داده اما نتوان به وضوح جزئیات این تصویر را دید ، در حقیقت جداره ای نیمه شفاف در برابرمان قرار دارد .

اگرچه ممکن است با آمدن نام شیشه های نیمه شفاف بسیاری از شما به یاد شیشه های دکوراتیو ، گرانقیمت و مدرن بیافتید ، اما حقیقت این است که این نوع شیشه ها با ساختارهایی قدیمی نیز از دیرباز درکنار ما بوده و ممکن است هم اکنون نیز قطعه ای از آن ها در خانه یا محل کارتان یافت شود .

این محصولات مشبّک به شدت شکننده که با طرح هایی نظیر مربع های کوچک و پیوسته یا اشکالی شبدرگونه آن ها را به خاطر می آوریم ، با داشتن سطحی مات و مملو از ناهمواری های هدفمند که سبب می شدند تا تصاویر آن سویشان به صورتی منظم به این طرفشان منتقل نشوند ، عموماً برای چارچوب هایی که عبور نور از آن ها مهم بوده اما لزومی برای نمایش تصویر نداشتند مورد استفاده قرار می گرفتند .

شیشه مات قدیمی
شیشه مات قدیمی

به عنوان مثال سردر یک واحد آپارتمانی را در نظر بگیرید که دارای چنین جداره ای رو به راهرو می باشد . در چنین شرایطی که صد البته در معماری های سال های اخیر به واسطه استفاده از درب های ضد سرقت کمتر شاهد آن هستیم ، طبیعیست که هیچکسی علاقه ندارد که همسایگانش با تردد روی پله ها قادر به مشاهده خلوت شخصی وی باشند .

این در شرایطی بود که اطلاع از روشن و خاموشی چراغ های این قسمت مشاع ضروری بوده و بدین واسطه از نور روز در این بخش برخوردار می شدند .

شیشه سکوریت مات

اگرچه امروزه استفاده از شیشه های مات با شمایل و کاربردهای مذکور رو به افول گذاشته است ، اما با ظهور شیشه سکوریت مات و کاربردهای این دیواره های زجاجی به نحوی دیگر ادامه داشته و هنوز هم با حجم زیادی تولید و مصرف می شوند .

می دانیم که شیشه های سکوریت به محصولات نشکنی گفته می شود که در برابر ضربه ، فشار ، حرارت ، خراش و تغییر ویژگی های ظاهری به مرور زمان مقاوم بوده و به همین دلیل می تواند نقش یک دیوار مستحکم را بازی کند . در نتیجه همین عامل سبب شده است تا بخش هایی از یک سازه که روزی بواسطه تیغه های گچی یا آجری ، نرده ها یا ورق های فلزی و حفاظ های چوبی پر می شدند ، امروزه رقیبی جدی به نام شیشه سکوریت مات بیابند .

 

کاربردهای شیشه امنیتی مات

گاهی اوقات انجام فعالیت های روزانه در داخل یک اتاقک شیشه ای می توان علاوه بر معذب کردن یک فرد ، حواس وی را پرت اطراف کرده و یا مقدمات سرک کشیدن دیگران در کار او را فراهم آورد . این در حالیست که ساخت یا نصب پارتیشن های پرده دار یا دیوارهای سنتی ساز نیز می تواند گران ، وقت‌گیر و پر دردسر تمام شود .

از آنجایی هم که استفاده از نور موجود در قسمت های مختلف این طبقه ، آگاهی از وضعیت کار کردن کارمندان با دید مستقیم یا آگاهی یافتن از وضعیت امنیتی آن ها (مثلاً بد شدن حال یک کارمند بدون اینکه کسی متوجه شود) هم از آن دست رویدادهاییست که نمی توان به سادگی از کنارشان گذشت ، استفاده از قیمت شیشه سکوریت راهکار مناسبی برای تحقق این خواسته ها با کمترین دردسر و حواشی به نظر می رسد .

در فرآوری این شیشه ها ، به دلیل اینکه طرح قسمت هایی که قرار است با سند بلاست مات شود دست خود کارفرما یا سفارش دهنده است ، می توان بر حسب نیاز قسمت هایی از آن را کور کرد . به عنوان مثال تنها تا ارتفاع 1 متری آن (از پایین به بالا) مات شده یا این محو شدگی با طرحی خاص همراه باشد .
با توجه به این ویژگی جذاب می توان گفت که محدودیت های فوق دیگر دردسرساز نبوده و می توان با کمک این شیشه هم دید یک محیط را محدود کرده و هم در عین حال از نور محیط استفاده نمود .

بکارگیری به عنوان حفاظ های داخلی ، نرده بالکن و تراس ، دودبندهای یک آپارتمان ، درب های ورودی ساختمان و بخش هایی از ویترین فروشگاه ها نیز از دیگر کاربردهای این محصول می باشد که به دلایلی مشابه مورد استفاده قرار می گیرند .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *