شیشه سکوریت چیست

شیشه سکوریت چیست
شیشه سکوریت چیست

شیشه سکوریت چیست : به طور حتم شما که هم اکنون در حال خواندن این مطلب هستید شیشه های سکوریت را دیده اید اما ممکن است برخی از شما به خوبی تفاوت آنها را با شیشه های معمولی ندانید. اگر بخواهیم با مثالی ساده برای شما توضیح دهیم که شیشه سکوریت چیست باید بگوییم که در هنگام عبور از هر کوچه و خیابانی اگر به شیشه هایی که نمای بیرونی بیشتر مغازه ها را تشکیل داده اند نگاه کنید در واقع شما در حال نگاه کردن به شیشه های سکوریت هستید.

شیشه سکوریت چگونه ساخته می شود ؟

 

 

فرآیند تولید شیشه های سکوریت یک عملیات حرارتی است که بر روی شیشه های ساختمانی انجام می شود . البته این فرایند قابل انجام بر روی انواع شیشه ها نظیر شیشه های رنگی ، چاپ شده ، رفلکتیو و لعاب خورده هم می باشد . این عملیات شامل گرم کردن یکنواخت شیشه است تا جایی که به نرم شدن آن بیانجامد که این امر در دمایی بالاتر از 700 درجه سانتی گراد صورت می گیرد.

پس از انجام این کار ، شیشه با استفاده از دمیدن هوای سرد به سطح و اطراف آن سریعاً سرد می شود. این بدان معنی است که در طی این فرایند ابتدا شیشه را تا مرز 700 درجه سانتی گراد گرم می کنند و سپس به سرعت آن را در معرض هوای سرد قرار می دهند.

با انجام این کار لایه های بیرونی شیشه سریع تر از لایه های درونی آن سرد می شوند و همین امر باعث می شود که استحکام شیشه سکوریت افزایش پیدا کند.

در واقع این سطوح بیرونی شیشه سکوریت هستند که به دلیل سرد شدن ناگهانی باعث مقاومت بالای این نوع از شیشه می شود. حال که به میزان مختصر و مفیدی درباره چگونگی ساخت شیشه سکوریت صحبت کردیم و به پاسخ این سوال که شیشه سکوریت چیست رسیدیم خوب است مقداری به تفاوت های بزرگ این نوع از شیشه ها با شیشه های معمولی بپردازیم.

 

شیشه سکوریت چیست
 

مزایای نصب شیشه های سکوریت

 

از برتری های شیشه های سکوریت نسبت به شیشه های معمولی مقاومت بالاتر آنها در مواجهه با مواردی همچون گرما و حرارت است. قدرت مقاومت این شیشه ها چیزی در حدود سه برابر مقاومت شیشه های معمولی در برابر گرما و شوک های حرارتی است.

یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع که شاید بتوان گفت از معایب شیشه های سکوریت نیز محسوب می شود عدم وجود قابلیت برش مجدد آنها است. این بدان معناست که شیشه های سکوریت قابلیت برش را ندارند.

شیشه های معمولی را می توانید تا هر چند بار که بخواهید برش بزنید اما سکوریت ها چنین قابلیتی ندارند؛ به همین جهت شیشه های سکوریت قبل از آنکه سفارش داده شوند باید به شکل دقیقی اندازه گیری شده و تمام فرایند هایی که قرار است بر روی آنها انجام شود از قبیل برش ، سوراخکاری و کارهای دیگر قبل از آنکه به مرحله سکوریت کردن برسد، انجام شود.

دیگر تفاوت شیشه های سکوریت و معمولی

 

از دیگر تفاوت های این دو نوع شیشه می توان به قیمت آنها نیز اشاره کرد. واضح است که وقتی عملیات اضافه ای بر روی شیشه معمولی انجام می گیرد قطعاً باعث بالا رفتن  بهای آن یا همان قیمت شیشه سکوریت می شود. این اختلاف قیمت بسته به ضخامت ، ابعاد و نوع شیشه می تواند بین 1.5 تا 4 برابر قیمت شیشه معمولی باشد. هرچند که به خوبی به پاسخ سوال شیشه سکوریت چیست و چه تفاوتی با شیشه معمولی دارد رسیده ایم اما خالی از لطف نیست اگر به شباهت های این دو نوع هم اشاره ای نماییم.

بر خلاف باور عموم که این موضوع را در دسته تفاوت های دو نوع قرار می دهند ، وزن شیشه سکوریت و شیشه عادی در ضخامت و ابعاد یکسان متفاوت نیست. در واقع شیشه های معمولی و شیشه های سکوریت در یک ضخامت یکسان دارای وزن مشابهی هستند و استحکام بیشتر سکوریت ها هیچ ارتباطی به وزن آن ها ندارد ، بلکه این موضوع به ساختار متفاوت لایه های بیرونی شیشه سکوریت باز می گردد ؛ همچنین این دو نوع از نظر رنگ و شفافیت نیز کاملاً شبیه به هم می باشند و عملیات سکوریت کردن شیشه تاثیری در شفافیت و رنگ آن نخواهد داشت.

در نهایت می توان گفت که شیشه های سکوریت و عادی از نظر ضخامت نیز با هم تفاوتی ندارند. البته ضخامت های مختلفی از هر دو نوع شیشه وجود دارد اما مقصود از این حرف این است که مثلاً اگر یک شیشه با ضخامت 10 میلی متر به سکوریت تبدیل شود باز هم ضخامتش 10 میلی متر خواهد بود و عملیات سکوریت کردن تاثیری در ضخامتش نخواهد داشت.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *