شیشه لمینت

شیشه های لمینت به نوعی از شیشه ها گفته می شود که در آنها دو یا چند لایه شیشه به همراه لایه هایی از جنس PVB ( که همان پلی وینیل بوتیرات می باشد ) در یک فرایند ترکیبی که تحت دمای بالا و فشار زیادی انجام می گیرد ساخته می شوند.

شیشه لمینت

طلق های به کار رفته که در بین دو لایه از شیشه قرار می گیرند با ضخامت های مختلفی در ساخت شیشه لمینت به کار می روند اما پرکاربردترین آنها به ترتیب 0.38 میلیمتر ، 0.76 میلیمتر و 1.52 میلیمتر ضخامت دارند. لازم به ذکر است که تعداد لایه هایی از شیشه که در ساخت شیشه های لمینت به کار می روند کاملاً بر اساس نیاز مشتری و نوع کاربرد آنها می باشد.

در چه مواردی از شیشه های لمینت استفاده می شود ؟

شاید از خودتان بپرسید که چه دلیلی وجود دارد تا لایه ای از طلق در بین دو لایه از شیشه قرار بگیرد؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که استفاده از این طلق ها باعث می شود که در هنگام شکستن شیشه ، ذرات آن فرو نریزند و در محیط پخش نشوند بلکه به طلق بچسبند.

این خاصیت شیشه های لمینت باعث می شود که کاربری های زیادی داشته باشند. به عنوان مثال در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند ، به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی که ممکن است در جریان حوادث مختلفی همچون زلزله و آتش سوزی پیش بیایند ، از این نوع شیشه ها استفاده می شود.

از دیگر ویژگی های شیشه های چند جداره لمینت این است که در هنگام ساخت آنها می توان از شیشه های مختلفی در لایه های آن استفاده نمود.

شیشه لمینت

برتری شیشه های لمینت نسبت به شیشه های سکوریت و معمولی

همانطور که پیش تر گفتیم شیشه لمینت پس از شکستن به هیچ وجه بر روی زمین و محیط اطرف نمی ریزند و تکه هایی از آن که شکسته اند به لایه میانی چسبیده و یکپارچگی آن را حفظ می کنند. این در حالی است که وقتی شیشه های معمولی می شکنند به تکه های کوچک و بزرگ تیز و خطرناکی تبدیل می شوند که می تواند باعث به وجود آمدن خسارات جانی کوچک و بزرگی شوند.

از سوی دیگر شیشه های سکوریت میزان خطر کمتری نسبت به شیشه های معمولی دارند.

خاصیت سکوریت ها به این شکل است که وقتی تکه کوچکی از آن بشکند تمام شیشه پودر شده و به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شود؛ نکته حائز اهمیت در اینجا این مطلب است که هرچند تکه های ریز شیشه های سکوریت به اندازه تکه های بزرگ شیشه های معمولی خطرناک نیستند ، اما مساحتی از اطراف که خرده های آن پخش می شوند بسیار بیشتر از شیشه های معمولی است.

لمینت ها برای از بین بردن این مشکلات تولید شدند و توانستند تا حدی زیادی آنها را حل کنند.

 

ساختار شیشه های لمینت

ویژگی مهمی که شیشه های لمینت را محصولی دوست داشتنی جلوه می دهد این است که در ساخت آنها می توان از هر نوع شیشه ای استفاده کرد. به عنوان مثال یک شیشه لمینت می تواند از یک لایه شیشه سکوریت ، یک لایه شیشه معمولی و یک لایه شیشه رنگی تولید شود.

شیشه های لمینت دو لایه عموماً شفافیت مطلوبی دارند و به نسبت شیشه های سکوریت و معمولی از مقاومت بالاتری در مقابل ضربه برخوردار هستند. همین امر باعث شده تا از این شیشه ها در تولید شیشه های امنیتی استفاده شود.

همچنین طلق PVB به کار رفته در لایه میانی علاوه بر اینکه در زمان شکستن قیمت شیشه لمینت باعث جلوگیری از پخش شدن خرده شیشه ها می شود ، در مقاومت ضربه ای آن نیز تاثیر مستقیم داشته و میزان زیادی از انرژی که ضربه به شیشه وارد می کند را به خود جذب کرده و بر روی سطح خود پخش می نماید.

از ویژگی های مفید دیگر شیشه های لمینت عایق بودن آنها در مقابل صدا می باشد. طلق PVB به کار رفته در لایه میانی این شیشه ها قادر است تا در مقابل امواج صوتی ایستادگی کند .

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این شیشه ها مقاومت آنها در مقابل اشعه UV خورشید است. همانطور که می دانید اشعه UV می تواند اشیای با ارزش و گران بهایی مانند فرش ، تابلو های هنری و مبلمان را دچار رنگ پریدگی کند. شیشه های لمینت می توانند تا میزان 99 درصد از عبور این اشعه مضر جلوگیری کنند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *