شیشه نشکن

شیشه نشکن

شیشه نشکن : تقریباً یک دهه پیش بود که تصویری در فضای مجازی با این مضمون دست به دست می شد که در محفظه ای شیشه ای ، حجم قابل توجهی از دسته های اسکناس قرار داشته و هرکس که می توانست آن را بشکند ، صاحب پول های مذکور می شد .

 

شیشه نشکن محافظ دسته های اسکناس

طبعاً با دیدن این تصویر ، همه بینندگان به ویژه افرادی که به توضیحات آن دسترسی نداشتند خیال می کردند که این شیشه به حدی ضد ضربه است که حتی با گلوله یا برخورد اجسام سنگینی مانند پتک یا کوبه های فلزی نیز نمی شکند ، اما حقیقت ماجرا چیز دیگری بود .

اصل مطلب از این قرار بود که در یک حرکت تبلیغاتی ، کمپانی 3M به عنوان سازنده شیشه های سکوریت و نشکن ، با اعلام اینکه 3 میلیون دلار داخل این محفظه قرار داده است (که در حقیقت فقط 500 دلار رویی دسته ها اصل بوده و سایر آن ها جعلی بودند) ، حجم اسکناس های موجود را به فردی می داد که تنها با استفاده از پا و ضربه لگد خود بتواند این جداره را از پای درآورد .

بدیهیست که چنانچه جایزه فوق واقعی بود ، عده ای در همان ساعات اولیه ، کل قاب مذکور را از زمین در آورده و به کلی آن را می بردند ، این درحالیست که با دانستن این واقعیت از سوی افرادی که مستقیماً با این محصول در ارتباط بودند ، شکستن این شیشه به یک سرگرمی و دستاویزی برای شوخی و وقت گذرانی تبدیل شده بود .

اما نکته مهم این تبلیغ ایجاد همین ذهنیت در بین عموم مردمی بود که قادر به مطالعه توضیحات حک شده روی شیشه مذکور نبودند . در نتیجه اینکه با گذشت ده سال هنوز هم عده ای تصور می کنند که شیشه ای نشکن به معنای مطلق و صد درصدی که به هیچ عنوان آسیب نمی بیند وجود دارد!

شیشه نشکن چیست ؟

نکته مهم : شیشه نشکن تحت فشار یا اعمال نیرویی مشخص نشکن است ، در نتیجه این یک مفهوم مطلق نیست ؛ اما می توان با رعایت نکاتی ضریب مقاومت و بازدهی آن رابالا برد .

شیشه نشکن یا سکوریت ( که در قیمت شیشه سکوریت به تفصیل به شرح آن پرداختیم ) در حقیقت همین شیشه های معمولیست که با روش هایی مانند فلوتینگ مواد مذاب ساخته می شوند ، با این تفاوت که پس از سرد شدن ، مجدداً داخل کوره های حرارتی قرار گرفته و تحت عملیاتی حرارتی پخته می شوند .

این پختگی تحت شرایطی خاص و سرد شدن اصولی آن سبب می شود تا قابلیت شکل پذیری شیشه از بین رفته و دیگر نتوان آن را بریده ، خم یا سوراخ کرد اما در عوض آن به افزایش استحکام محصول و نشکن شدن آن می انجامد .

می دانیم که شیشه های ساختمانی به عنوان جداره هایی شفاف ، در حالی که توانایی عبور دادن نور و تصویر را از بطن خود دارند ، مانعی برای ورود باد و باران یا سایر عوامل جوی به داخل یک سازه بوده و به تعدیل آلودگی هوا یا سر و صدای محیط نیز می پردازند .

پیش از رسیدگی به سایر کاربردهای این محصول ، جای دارد به این نکته اشاره کنیم که کاربردهای فوق الذکر بخش قابل توجهی از اهداف نصب این نوع محصولات بر روی درب و پنجره های ابنیه ساخت دست نیاکان ما را شامل می شده است . می توان حدس زد که در روزگاری که این محصول برای نخستین بار طراحی شده و به تولید انبوه رسیده است ، تا چه حد برای کاربرانش جذاب بوده و چه محاسنی را از جمله افزایش سطح بهداشت ، زیبایی ساختمان ها و حفظ حریم شخصی را برای ایشان به ارمغان آورده است .

 

مزایای استفاده از این محصولات

با همه این تفاصیل باید گفت که بزرگترین عیب این محصولات شکنندگی آن ها بوده است . محصولاتی که با کوچکترین اشاره ترک خورده و فرو می ریختند ، اگرچه کاربردهای فراوانی داشته و نیاز هایی که پیش از این راه حلی مفید نداشتند را مرتفع می کرده است ، اما با این حال باز هم از نظر امنیت کاستی های فراوانی داشته و نیازمند عاملی برای تقویت این نقطه ضعف بزرگشان بودند .

در همین رابطه پای حفاظ های مختلف به ویژه در دوره ای که انسان به ساخت مصنوعاتی فلزی روی آورده و به روش های فرآوری این محصولات تسلط یافته بود به میان آمده و این لایه های محافظ به پوشش محصولات شیشه ای پرداختند .

اگرچه این ساز و کار تا حدی در دوران معاصر نیز قابل مشاهده است ، ولی می توان شیشه نشکن را به عنوان خط بطلانی بر همه کمبودهای فوق الذکر برشمرده و در جایگاه هایی امنیتی نیز استفاده کرد .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *