شیشه های ساختمانی

شیشه های ساختمانی

شیشه های ساختمانی : چندی پیش در خصوص یکی از سبک‌های معماری با نام بروتالیسم (Brutalist architecture) مطلبی را می‌خواندم که در آن عنوان شده بود که در دهه میانی قرن بیستم، در بحبوحه بازسازی انگلیس پس از جنگ جهانی دوم، مهندسین بریتانیایی با تمرکز بر روی ساخت سازه‌هایی مقاوم در برابر حملات محتمل اتمی دشمن در آینده، به ترویج سبکی دست زدند که در آن هزینه‌ و زمانی که برای طراحی نما، رنگ‌آمیزی، آرایش و حتی پیچ و تابی ساده در ظاهر یک ساختمان صرف می‌شد، تنها به درون مایه آن اختصاص یافته و بواسطه ساختار زمخت و نمایش مصالح ساختمانی برهنه ، سازه‌ای «بی‌رحم» (بروتال به معنی بی‌رحم) ، بدون روح و ظرافت را به وجود آورند .

در همین رابطه ساختمان‌های معروفی در سراسر دنیا با تأسی از این روش به وجود آمدند که از ساختمان خیابان 33 توماس یا AT&T Long Lines Building منهتن می‌توان به عنوان یکی از سرشناس‌ترین خروجی‌های این ایده نام برد . چنانچه در اینترنت عبارت «ساختمان بی‌پنجره» را جستجو کنید احتمالاً با تصاویر این سازه روبرو می‌شوید؛ ساختمانی که به دلیل در بر داشتن زیرساخت‌ها و خطوط ارتباط بین‌المللی آمریکا در دل خود، به عنوان یکی از نفوذناپذیر ترین آسمان‌خراش‌های دنیا که حتی در برابر حملات اتمی هم مقاوم بوده و به جز چند دریچه تهویه هوا، پنجرهای برای برقراری ارتباط با بیرون ندارد شناخته می‌شود .

شیشه های ساختمانی

همانطور که گفته شد ویژگی مهم این سازه فقدان حتی یک پنجره در ساختار خود می‌باشد، عاملی که با توجه به نیاز و خواسته‌های بشر امروز غیرطبیعی به نظر رسیده و جرقه‌ای شد تا در این یادداشت اندکی در خصوص شیشه های ساختمانی به عنوان وجه اشتراک اکثر قریب به اتفاق ساختمان‌های جهان بپردازم .

شیشه های ساختمانی

شیشه‌ها کاربرد زیادی در زندگی ما دارند، از نمونه‌های استفاده شده در ساختار یک ساختمان گرفته تا جداره‌های استفاده شده در بدنه یک خودرو ، از نمونه‌های استفاده شده در ساختار یک وسیله برقی مانند طبقات یخچال و درب اجاق گاز گرفته تا بطری حمل مایعات، جملگی شیشه‌هایی هستند که با داشتن ساختاری مشابه با یکدیگر، به دلیل شکل‎پذیری زیاد شیشه مذاب به حالت‌های مختلف درآمده و مورد استفاده قرار می‌گیرند .

در همین رابطه 95درصد این محصولات که به شیشه سودالایم معروف می‌باشند جداره‌هایی از جنس از اکسید سیلیسیوم، اکسید کلسیم و اکسید سدیم می‌باشند که پس از تبدیل شدن به پودر دانه‌بندی، توزین به نسبت‌های مشخص، ذوب و تخمیر، بی‌رنگی و استخراج گازهای سمی و پختن، آماده استفاده در کسوت‌های دیگری هستند .

شیشه های ساختمانی محصولاتی عموماً شفاف و شکننده‌ای هستند که در چارچوب‌های فلزی، پلاستیکی و چوبی یا به صورت فریم‌لس به حراست از چارچوب‌های درب و پنجره ساختمان‌ها می‌پردازند. این در حالیست که عدم یکسان بودن ابعاد این منافذ و کاربردشان یا میزان استفاده از آن‌ها یا حجم تردد از میانشان، شیشه‌ها با ساختار و ویژگی‌های مختلفی ساخته شده و بدین ترتیب در جایگاه‌های متفاوتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند .

در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به معرفی مشهورترین انواع شیشه های ساختمانی بپردازیم :

ردیف نوع شیشه نام ویژگی شاخص تصویر
1

فلوت

شیشه تخت نخستین حالت شیشه پس از ساخت، بدون اعوجاج و ناهمواری، به طور معمول دارای ضخامت 4 تا 8 میلی‌متر، دارای بیشترین استفاده در بین سایر مدل‌های شیشه های ساختمانی
2

قیمت شیشه سکوریت

  دارای مقاومتی 3 الی 5 برابری در برابر ضربه و شوک‌های حرارتی به نسبت نمونه‌های فلوت، ساخته شده بواسطه عملیات حرارتی شیشه‌های فلوت (گرم و سرد شدن علمی و اصولی) ، حساس به ضربه از نواحی کناری، غیرقابل تغییر شکل پس از فرآوری و تولید
3

قیمت شیشه لمینت

  نوعی شیشه که از به هم چسبیدن دو یا چند لایه شیشه به یکدیگر به وجود آمده و پس پذیرش ضربه و شکستن، به دلیل داشتن لایه‌هایی چسبناک میان شیشه‌های خود همانند شیشه جلوی خودروها فرو نمی‌ریزد .
4

نشکن

  این شیشه را می‌توان لمینیتی از شیشه‌های سکوریت دانست، جایی که چند لایه مقاوم با یکدیگر ترکیب شده، در برابر ضربه مقاومت کرده و در صورت شکستن هم فرو نمی ریزد . بدیهیست که قطر این محصول با مقاومت آن رابطه مستقیم داشته و در ساختار فروشگاه‌هایی با اشیاء گرانقیمت در دکور (یا کاربردهایی مشابه) مورد استفاده قرار می‌گیرد .
5

مشجر

طرح دار شیشه‌هایی نوستالژی که در اکثر خانه‌های قدیمی ردی از آن‌ها دیده می‌شود! زمانی که یک سوی آن‌ها قرار می‌گیریم، سمت دیگر این شیشه‌ها به دلیل داشتن ساختاری مات و طرحدار قابل مشاهده نیست،لذا برای ایجاد فضاهایی خصوصی که نیازمند عبور نور بوده اما تصویر نباید رد شود مورد استفاده قرار می‌گیرند .
6

رفلکس

آینه‌ای این محصولات آینه‌هایی دو رو هستند که تصویر سمت پرنورتر را بازمی‌تابانند . به عبارتی دیگر چنانچه این محصول به عنوان پوشش خارجی یک ساختمان به کار برود در طول روز تصاویر بیرونی را همانند یک آینه بازتاب کرده و در طول شب تصاویر داخلی را برمی‌گرداند ( این در حالیست که سمت دیگر همانند شیشه معمولی عمل میکند) . گفتنیست که استفاده از این محصول در نمای یک سازه به کاهش شدت و مضرات نور خورشید کمک می‌کند .
7

مات شونده

برقی نوعی شیشه لمینت است که در بین لایه‌های شیشه‌ای از PDLC بهره‌مند بوده، محصولی که با کمک جریان برق در یک لحظه محو شده و سبب می‌شود تا همانند یک پرده حائل، تصاویر طرفین یک شیشه برای لحظاتی به صلاحدید کاربر محو شود .
8

رنگی

دکوراتیو به عنوان محصولی با کاربردهای سنتی، این شیشه‌ها یا با تغییر (افزایش یا کاهش) یک ماده در ساختار شیمیایی شیشه رنگی شده یا با غوطه‌وری شیشه‌ای بی‌رنگ در مذاب رنگ بدین شکل در‌می‌آیند . عمده کاربرد این محصولات با جذب نور بالای خود در ساختار پنجره‌های ارسی می‌باشد .
9

ضد آتش

پیرکس هرچند استفاده از این محصولات به عنوان شیشه های ساختمانی خیلی رایج نیست، ولی می توان رد آن‌ها را در ظروف نسوز آزمایشگاهی و آشپزخانه‌ای یافت .
10

دو جداره

مضاعف این محصولات به عنوان یکی از پرکاربردترین شیشه‌های ساختمانی، در حقیقت دو صفحه زجاجی هستند که با قرارگیری در چارچوبی آب‌بندی شده، هوای میان خود را از دست داده و به عنوان عایق صدا و دما عمل می‌کنند .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *