شیشه پله برقی

شیشه پله برقی : همانطور که از نام پله برقی (Escalator) برآمده و همه ما تجربه استفاده از آن‌ها را داریم، این محصولات راه‌پله‌هایی روان هستند که فاصله بین دو طبقه را پیموده و بی‌آنکه لازم باشد فرد سرنشین آن قدمی بردارد، وی را به نقطه انتهایی مسیر می‌رسانند .

پله‌های برقی که بیشتر در ایستگاه‌های مترو، فرودگاه‌ها، مراکز خرید بزرگ، فروشگاه‌های لوکس و حتی برخی پل‌های عابرپیاده دیده می‌شوند، معمولاً دارای زاویه‌ای 30-35 درجه‌ای بوده و بدین ترتیب دست به جابجایی کاربران خود می‌زند، حال اینکه چنانچه پله‌های مذکور با یکدیگر زاویه‌ای قائمه نساخته و در کنار یکدیگر بلغزند، این مسیر به یک Auto Walk، پیاده روی متحرک یا مسیری برقی تبدیل شده که با بیشینه شیب 12 درجه‌ای خود، افراد قرار گرفته بر روی سطوح فوقانی خود را در مسیری مستقیم حرکت می‌دهد .

با گذر از این توضیحات که صدالبته تنها جنبه مقدمه‌ای بر شیشه پله برقی را داشت، اینک نوبت به بررسی جداره‌های کناری این محصول می‌رسد!

با بررسی پله‌برقی‌های قدیمی‌تر که ایضاً در ساختمان‌های قدیمی و مراکز خریدی با عمر 45-50 سال یافت می‌شوند، خواهیم دید که بسیاری از این محصولات دارای دیواره‌هایی فلزی و ساختاری زمخت بوده که متأثر از سطح دانش و تکنولوژی زمان خود به این ترتیب طراحی و ساخته شده‌اند .

این در حالیست که با گذر زمان و توانایی انسان در تقویت و طراحی هنرمندانه‌تر از متریال‌های مختلف – در این مورد شیشه‌ها – همینک شاهد استفاده از شیشه‌هایی نشکن و مقاوم در جداره‌های کناری پله‌های برقی هستیم . اگرچه این استفاده به معنای منسوخ شدن استفاده از ورق‌های فلزی در این نقش نیست، اما در اماکنی مانند پاساژ یا مال‌هایی به ارزش چند صد میلیارد تومان که توجه به زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است ، این پله‌ها نیز وظیفه انعکاس بخشی از آن را بر عهده دارند .

 

شیشه پله برقی

 

پلکانی را در یک مرکز خرید تصور کنید که روزانه پذیرای خیل عظیمی از افرادیست که در پی بالا رفتن یا پایین آمدن از آن هستند . در همین رابطه اینکه انتظار داشته باشیم همه آن‌ها در اولین پله قدمگاه خود ایستاده و به همین ترتیب بالا رود کار دشواریست، چرا که در این خلال فردی عجله داشته و بی توجه به اطراف روی آن می‌دود، دیگر با دستانی پر از کیسه‌های کوچک و بزرگ پایین می‌آید، تکنسین یا کارگرانی که برای ترمیم و تعمیر یک مشکل در حرکتند بی پروا ابزار یا نردبان خود را به طرفین این پله برقی کوبیده یا کودکانی که درکی از ماهیت شیشه ندارند به آن ضربه می‌زنند .

وجود چنین عواملی در کنار ده‌ها مورد دیگری که می‌توان مثال زد به خوبی نشان می‌دهد که استفاده از شیشه‌ای نامرغوب در ساختار پله‌های برقی سبب می‌شود تا با کوچکترین اشاره یا بی‌دقتی این محصولات فرو ریخته خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

به همین منظور استفاده از شیشه‌ای مقاوم در برابر ضربه، فشار و دیگر تنش‌های فیزیکی الزامیست!

 

شیشه‌های پله برقی از کدام نوع‌اند؟

 

اگرچه به نظر می‌رسد استفاده از قیمت شیشه سکوریت به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه دارند اقدام هوشمندانه‌ایست، اما کافیست که به این نکته فکر کنید که نقطه ضعف این نوع شیشه‌ها لبه و وجه نازکشان است، یعنی دقیقاً همان جایی که زیر ریل متحرک پله برقی قرار گرفته و روزانه صدها دست به آن برخورد می‌کند .

با عنایت به این مطلب، تنها کافیست تا یک عابر تنها یک بار به ناخودآگاه ضربه محکمی روی ریل نقاله هندریل بنوازد تا بارانی از شیشه‌های خرد شده روی سر عابرین یا کف زمین بریزد. در نتیجه اینکه استفاده از شیشه‌های سکوریت راه حل مناسبی نمی‌باشد .

به عنوان گزینه بعدی، شیشه‌های لمینیت شده (که ممکن است از لایه‌های سکوریت هم بهره برده باشند) گزینه بهتری برای حفاظت از این چارچوب‌ها به نظر می‌رسند، محصولاتی که حتی اگر شکسته هم شوند فرو نریخته و تهدیدی جانی برای کسی تلقی نمی‌شوند .

در ادامه لازم به ذکر است که شیشه پله برقی می‌توانند در رنگ‌های شفاف، سبز، خاکستری و آبی تولید شود .

اگرچه ابعاد این شیشه‌ها بنا به طراحی شرکت‌سازنده پله برقی معین می‌شود، اما گاهی ارتفاع آن‌ها از دید کارفرما یا نهادهای نظارتی راه و ساختمان کوتاه بوده و به عنوان تهدیدی برای سلامت و جان انسان‌ها در نظر گرفته می‌شود . به همین دلیل در مواقعی شاهد نصب شیشه‌هایی عمودی به موازات پله برقی هستیم که دارای ارتفاع بیشتری بوده و به ویژه از پرت شدن افراد به پایین در ارتفاعات زیاد جلوگیری می‌کند .

لازم به ذکر است که در مواردی از این قیمت شیشه لمینت به عنوان شیشه پله برقی یاد می‌شود .